poniedziałek, 11 czerwca 2012

Jak przygotować samochód do wakacji?


Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Wielu z nas wsiądzie do swoich rumaków, aby popędzić z nad morza w góry, lub z gór nad morze. Trasa długa, obfitująca w ciekawe przygody jest tym czego każdy sobie życzy. Pod warunkiem, że przygoda nie oznacza stania w wielogodzinnych korkach, lub powrotu do domu  na lawecie. 



Jak przygotować się do takiej wyprawy?


1. Po pierwsze, a wcale nie oczywiste dla większości kierowców, należy sprawdzić stan swojego auta. Do najważniejszych należą: stan hamulców, ciśnienie w kołachczystość filtrów. Nie bez znaczenia, zwłaszcza podczas letnich eskapad jest działanie klimatyzacji. Nie piszemy o tak oczywistych rzeczach, jak sprawdzenie poziomu oleju i płynów, działanie świateł - bo za te braki wynagradza mandatem policja. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności warto przed wyjazdem udać się do zaufanego mechanika


Gdyby Ci idioci zostali w domu, nie byłoby korków.
2. Nie zapominajmy o zabraniu/ sprawdzeniu, w jakim są stanie obowiązkowe w naszym kraju: Apteczka (powinna zawierać, tu masz link). Wypada (a raczej należy obowiązkowo) mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, koło zapasowe (sprawdź, czy jest napompowane, w sytuacji, gdy będzie potrzebne, w lesie, lub na drdze szybkiego ruchu nie ma czasu na szukanie wulkanizacji). Do koła wypada mieć zestaw zestaw kluczy i podnośnik. Nie zawadzi również butelka płynu chłodniczego i olej (choć się są obowiązkowe, czasem ciężko o ich zakup w środku lasu, lub nad jeziorem). Jeżeli wybieramy się za granice warto sprawdzić, jakie przepisy drogowe mają kraje, przez które planujemy podróż (sprawdź to tu). 



3. Planując dłuższą podróż warto zawczasu sprawdzić trasę. Pamiętajmy, że systemy GPS nie zawsze są aktualne. Warto przygotować zestaw map i zabrać rozmówki, dzięki którym spytamy o drogę. Czasami warto obrać trasę dłuższą, ale z pominięciem głównych arterii, często bardziej atrakcyjna widokowo (choć, bądźmy szczerzy, w Polsce rzadko mamy taki problem, jak ominięcie sieci autostrad). Podczas planowania trasy warto sprawdzić, gdzie możemy dobrze i tanio zjeść, zjechać na postój, lub nocleg w razie problemów pogodowych. 



4. Dla wygody własnej, oraz współpasażerów warto pomyśleć o rozrywkach podróżnych. Dobrze przygotowana i zawczasu skonsultowana lista ulubionych piosenek (pamiętajmy, że w terenach górzystych nie zawsze odbiera radio) jest dobra rozrywką. Jeżeli podróżujemy z dziećmi warto przygotować quizy, dużą porcje jedzenia, książeczki. Obowiązkowo sprawdzamy stan fotelików naszych pociech. Nie zapominajmy o poduszkach podróżnych i dużej ilości wody - bo o odwodnienie, zwłaszcza w czasie upałów nie trudno. 

5. A teraz najważniejsze: wybierając samochód, jako towarzysza wyprawy sprawdź, czy masz aktualne wszystkie dokumenty (najważniejsze: przegląd i ubezpieczenie). Jeżeli znasz już trasę wycieczki wykup ubezpieczenie podróżne. Nie zapomnij również o sobie i swoich współtowarzyszach wycieczki i zaopatrz się w kartę EKUZ, czyli europejski dowód ubezpieczenia (wydawana jest za darmo i od ręki w twoim oddziale NFZ, a jest dowodem twojego ubezpieczenia w EU - więcej na jej temat, tu a wniosek do wypełnienia tu). 


 Życzymy przyjemnej podróży.