piątek, 6 stycznia 2012

Jak wypełnić druk VAT- 24?



Sprowadziłeś swój wymarzony samochód z zagranicy. Ubezpieczyłeś go na 30 dni, zrobiłeś przegląd, przetłumaczyłeś dokumenty, zapłaciłeś cło - za to Urząd Celny wynagrodził Cię dowodem w postaci druku. Możesz być z siebie dumny. Teraz czas odwiedzić Urząd Skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. 

W US dowiesz się, że należy wypełnić druk VAT 24, oraz na konto Urzędu Miasta wpłacić 160 PLN. Jest to opłata za wydanie zaświadczenie potwierdzającego uiszczenia podatku VAT z tytułu nabycia środków transportowych w krajach UE.

Termin złożenia VAT 24 nie jest określony, co w praktyce oznacza, że nie jesteśmy zobligowani, tak, jak w przypadku urzędu celnego do bardzo szybkiego załatwienia sprawy. Jednak najczęściej na zaświadczenie trzeba czekać od jednego dnia, do tygodnia, co jest zależne od tego, jak dużo w danym czasie urząd wydaje wniosków. Praktycznie im więcej aut w danym czasie sprowadzili i zgłosili w Urzędzie Skarbowym nasi rodacy, tym dłużej poczekamy. 

Kto jest zwolniony z Podatku VAT?

Kupujący, który nie jest podatnikiem od towarów i usług - czyli nie prowadzi komisu samochodowego, nie sprowadza samochodów zawodowo.

Kupujący nabył samochód jako towar używany (za samochód używany uznajemy taki, który przejechał ponad 6000 km lub był użytkowany ponad 6 mcy).

Załóżmy, że nabyłeś taki samochód, co dalej? 

Skseruj wszystkie dokumenty, ponieważ ksero w urzędach potrafi być o 500% droższe, niż na mieście. 
Dokumenty, które musisz złożyć: Umowa, Brief, tłumaczenia, badanie techniczne, oraz opłata skarbowa - umowę przynosisz skserowaną, oraz oryginał, urząd zwróci Ci ten dokument wraz z zaświadczeniem.

Wypełnij wniosek - czytelnie. Po pierwsze, Twoje dane:




Po drugie, wypełnij dane samochodu:




Teraz wpisujemy dane osoby/firmy, od której kupiliśmy nasz samochód (czyli dane podmiotu dokonującego dostawy).




Na koniec zaznaczamy, czy dysponujemy fakturą czy umową z osobą prywatną, oraz dopisujemy wszystkie dokumenty, jakich ksera składamy w urzędzie (oryginały do wglądu). Oraz podpisujemy się w okienku 48.






Jak widać, nie jest to zadanie trudne. 


Przed nami wizyta w Urzędzie komunikacji - o czym napisze w kolejnym odcinku. 


Deklarację VAT 24 możesz za darmo pobrać na stronie: http://dokumenty.nf.pl/Dokument/203/VAT-24/vat/